مشخصات فنی کامل اسلحه دراگانوف اس وی دی

با بروز شکست در جنگ کبیر میهنی(اوایل حمله آلمان به شوروی و شکست پی در پی روسها) در 1941 او به یک رتبه بالاتر در اسلحه ی ترفیع یافت که موجب کسب تجربیات بسیار با ارزشی از هر دو سلاح های روسی و آلمانی شد.دراگونوف آموزش دیده و علاقه مند به تیراندازی به اهداف دور بود.مهارت او در تیراندازی در جنگ و همچنین در دوره زندگی آینده اش به عنوان یک طراح سلاح ثابت شد.او هرگز فرصت را برای بدست گرفتن رقابت و مسابقات تیر اندازی از دست نداد و این کار را با نمره ی بالا و بی طرفانه انجام داد.بعد از جنگ دراگونوف به ایسوک بازگشت و جهت از سر گرفتن کارش و ادامه تحصیل به اداره طراحی سلاح پیوست.

او توجهش را به بهینه سازی و مدرنیزه کردن تفنگ موسین ناگانت(کالیر 62/7)نوع خشاب دار با شلیک تک تیر معطوف کرد. موسین ناگانت تفنگ مقدس سربازان به کندی پر می شد. خشاب آن به صورت یک خشاب جدا نشدنی بود که به صورت یکی یکی پر می شد.دراگونوف یک راه ساده اما موثر از طریق طراحی یک مکان جدید تجدید مهمات یافت که به این طریق اسلحه سریع تر پر می شد.

تفنگ موسین ناگانت این طور که به نظر می رسد بر گزیده دراگونوف شد. در پایان دهه 1940 و شروع دهه 1950 او تعدادی تفنگ ورزشی از این مدل ساخت.اغراق آمیز نیست اگر بگوییم که دراگونوف یک روش جدید در مدرسه طراحی سلاح روسیه پایه گذاری نمود.همچنین مهندسی پروژه هایی (27 سلاح گرم مختلف)شامل 50-…MTSV-50 …MTS زنیط....استرلا...تایگا...CM...تفنگ های بیاتلون3-7و بیاتلون 4-7 که مدالهای طلای چندین المپیک را بردند را رهبری و هدایت نمود.در 1958 دراگونوف رقابت در طراحی یک تفنگ تک تیرانداز نیمه اتوماتیک را پذیرفت. طرح تفنگ رویایی درمنس بوسیله تگراووت فرمانده اداره دفاع موشکی و توپخانه ای وزارت دفاع شوروی ارائه شد که بیشتر از یک تفنگ تک تیرانداز ساده بود. همراه با دقت بالا و برد قابل توجه آتش (شلیک) اسلحه میباید وزنی سبک داشت.جمع جور بود و بصورت نیمه اتوماتیک شلیک میکرد بر اساس سنت روسی در تاریخ های گذشته قرن 18 و 19 مبناء تایید ودنبال کردن تمرین ها به تک تیراندازان اختصاص یافت.

طی عملیات جنگی در کریمه در برابر دسته های فرانسوی و انگلیسی  روسها واحد های کوچکی از تک تیراندازان با مهارت عالی در تیراندازی را به میدان آوردند آنها ابتدا تاثیر غیرمنتظره ای در نبرد با ایجاد تضعیف روحیه در دشمن به نمایش گذاشتند.آنها افراد دشمن را با قاطعیت در برد زیاد مورد هدف قرار می دادند در حالی که دور از تیررس قرار داشتند.در آن زمان تفنگی با دقت بالا و محسوسی وجود نداشت توسعه یک تفنگ 62/7 میلیمتری در سال 1891 به وسیله سرگی موسین یک طراح در زراد خانه تولا یک قدم بزرگ به سوی خلق یک اسلحه با دقت بیشتر بود سپس یک تفنگ تک تیرانداز از یک نسخه تفنگ موسین اختصاص یافت و سرانجام در 1930 بهینه سازی شد.

آشنایی با اسلحه دراگونوف

 

همزمان تلاشهای دیگری نیز جهت ساخت و تولید یک تفنگ تک تیرانداز مخصوص به وسیله فرورتوکارف(SVT-38….SVT-40)سرگی سیمینوف(AVC-36…SKS-44)انجام شد. نتیجه آن نیز به مدلهای گوناگونی از کارابین SKS منجر شد که ناموفق بود و جهت بهینه سازی از مدل 30-1891 به وسیله ارتش بازگشت داده شد. از آغاز آشکار بود که دراگونوف و تیم او ماموریت یافته اند که یک اسلحه متوسط پیشرفته با قابلیت پشتیبانی آتش صحرایی خلق کنند. دراگونوف دریافت که می تواند بین مدرسه آموزش تک تیراندازی جهت سفارش بالا بردن دقت آتش افقی داشته باشد او ابتدا قصد داشت تلورانس بین قطعات مختلف سلاح را به حداقل برساند در حالی که وزن و طول لوله را به همان حالت نگه داشت.این نکته نیز مهم بود که فشار در سیلندر گاز از طریق دیگری کم شود اما به منظور یک کارکرد قابل اعتماد فشار گاز بالا بود با تحقیق مجدد روی SVD توسعه یافته این باور به وجود آمد که نمونه اصلی تفنگ تک تیرانداز SVD در 1959 تولید شد. هر چند با رسیدگی دقیق اجازه یافتیمSVD تاریخ 1958 را دریافت کنیم.در همان سال تگراووت رقابت را افتتاح کرد نسخه نخست تفنگ تک تیرانداز دراگونوف دارای قنداق و دستگیره تحتانی متفاوت از مدلهای بعدی نسخه 1963  بود.قنداق مدل اولیه محل قرارگیری گونه ندارد. مهندسی مجرای برگشت گاز نیز با مدل 1963 تفاوت دارد.

 دستگاه نشانه روی عقبی SVD-1958  به صورت یک روزنه دید با خط مماس پس و پیش رونده است.دستگاه نشانه روی جلوی یک کپی از سایت نشانه روی روزنه دید AK47 با یک محافظ است. اسلحه دقت خوب و قابل اطمینانی از خود نشان داد و امید می رفت مکانیزم آن دوام و بقا داشته باشد اگرچه درک مشترکی در کشورهای غربی وجود داشت که همه تولیدات دفاعی شوروی به سختی امتیاز انحصاری می گرفتند تا برای رقابت در یک محلی متمرکز شوند سیر تکاملی SVD یک مثال جهت معکوس است.میخائیل کلاشنیکف پیشنهاداتش را با خلق چندین تفنگ تک تیرانداز انجام داد.او دو مدل تولید کرد هر دو ساختار برجسته ای داشتند و تفنگها نشان دادند که به مراتب بهترین هستند.کلاشنیکف دریافت که شانس او برای بردن در رقابت واقعا کم است در مجموع او به طور کلی درگیر طراحی مسلسل جدید بود.آشکار بود که او نمی تواند قادر به انجام آن باشد(رقابت با دراگانوف).

 روسها در این باره ضرب المثلی دارند که میگویند:دو مسافری بلیط در یک زمان (معادل فارسی آن: با یک دست دو هندوانه برداشتن است)کلاشنیکف مسابقه را واگذار کرد و به تلاش سخت تر روی مسلسل RPK پرداخت. به موازات تیم دراگانوف بیش از دو گروه طراحی با هدایت و رهبری الکساندر کنستانتینوف و فدور بارینوف روی یک پروژه مشابه کار کردند.تیم نیرومندتر این دو شاید الکساندر کنستانتینوف بود. مسابقه تا حدی سخت شد و به خطر اتداختن شهرت نیز بالا بود.دو سلاح گرم بهتر می توانست برای خدمت مورد قبول واقع شود. سال بعد تا نیمه سال به ترقی دادن نسخه اول SVD اختصاص یافت.دراگانوف با یک تیرانداز خویشاوند نزدیک خود سلاح را مورد موشکافی قرار داد که این اندکی به او در طراحی سلاح دقیق کمک کرد.

آشنایی با اسلحه دراگونوف

 

یکی از بررسی های او ساختار روپوش تحتانی محافظ دست بود. SVD همه کیفیت های لازم را دارا بود.نهایتا در 1963 دراگونوف برنده رقابت شد و اسلحه تیراندازان زبده ارتش شوروی گردید.مقایسه کردن SVD با 30/M1891 یک نرخ آتش 30-20 تیر در دقیقه دارد در حالی که موسین 30/1891 تنها 5 تیر دارد.کارشناسی دقت صد در صد بر خورد در یک دایره 100 میلی متری را برای SVD دارد.پایان تیراندازی با مهارت فوق العاده ای به وسیله تیرانداز ماهر به پیروزی SVD انجامید.

طراحی معمولی اسلحه برای مسابقات با یک نوع مهمات مخصوص است اما برایSVD عکس قضیه درست بود. یک فشنگ تک تیرانداز مخصوص با یک مغزی فولادی به وسیله یک گروه از مهندسین روسی تحت رهبری ویکتور سا یلینکوف توسعه داده شد که از این مهمات را استفاده می کرد.SVD دقت در اهداف دوردست بهتری را نسبت به فشنگ های استاندارد موجود نشان داد.

همراه SVD معمولی دراگانوف یک نسخه کوتاهتر از این سلاح مشهور را در کالیبر LR 22 طراحی کرد.TSV 1 متوسط برای تمرین تیراندازان سریع ارتش بود.و یک قنداق SVD معمولی یک روپوش لوله معمولی یک گیرنده کوتاهتر یک خشاب از نوع تپانچه ای جدا شدنی 10 تیر و یک لوله کوتاهتر داشت. این اسلحه دقتی عالی داشت.در یک فاصله 50 متری تیراندازان ماهر در حالت درازکش قادر بودند همه یک گروه 10 تیری را به داخل یک دایره 12 میلی متری شلیک کنند.تفنگ یک مکانیزم شلیک عالی و بی نظیر لگد مختصر برگه ناظم آتش فنر بازگشت و یک روپوش تا نوک آن داشت. ایوژنی قدروویچ دراگونوف در 4 اوت 1991 وفات کرد.

 

کشور سازنده

شوروی

سیستم مسلح شدن

 

فشار غیر مستقیم گاز باروت

کالیبر و فشنگ زه دار

R54*62/7 میلیمتر

تعداد خان و گردش

4 عدد ازچپ به راست

سرعت اولیه گلوله

830 متر بر ثانیه

برد مفید با دوربین

1300 متر

برد مفید بدون دوربین

1200 متر

وزن سلاح با دوربین وخشاب خالی

300/4 کیلوگرم

ظرفیت خشاب

10 تیر

طول سلاح بدون سرنیزه

122 سانتیمتر

طول سلاح با سرنیزه

137 سانتیمتر

وزن خشاب خالی

218 گرم

قدرت بزرگ نمایی دوربین

4 برابر

وزن دوربین

580 گرم

وضعیت برگه ناظم آتش از بالا به پائین

ضامن - آتش

برد مفید برای زدن سینه

430 متر

برد مفید برای زدن سر با ارتفاع 30 سانتیمتر

350 متر

برد مفید برای زدن هدفهای متحرک

640 متر

برد مؤثر

3800 متر

برد نهائی

4000 متر

میدان دید حقیقی

6 درجه

 


نظرات شما عزیزان:

مجید
ساعت18:49---31 شهريور 1395
سلام : در باره svdدوتا سوال دارم.
1.چرا برای این سلاح دو پایه نذاشتن؟
2.کالیبر این سلاح 7/62*54 R منظور از R چیست؟
پاسخ:سلام دوست بزرگوار.سوال اولی رو درست متوجه نشدم اما سوال دوم:حرف R مخفف كلمه Rimmed به معنی زه دار است .


نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


برچسب‌ها:

تاريخ : جمعه 9 آبان 1393برچسب:دراگانوف,شوروی,تک تیرانداز,اسلحه,روسیه,اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم, | 10:9 بعد از ظهر | نویسنده : Genius1994 |

.: Weblog Themes By SlideTheme :.